Biyografi2020-06-26T11:01:26+03:00
atilla-alpar

BİYOGRAFİ

HAKKINDA

İzmir doğumlu oyuncu Atilla Alpar, İlk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. İstanbul Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü’nden 2009 yılında dereceyle mezun oldu. 2003-2012 arası sırasıyla; Kurşun Yarası, Hekimoğlu, Acı Hayat, Ümit Milli, Zor Karar, Kurtlar Vadisi Terör ve Firar’da rol aldı. Asıl çıkışını Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde KÜPELİ rolüyle yaptı. Bu rol ile iki tane EN İYİ ERKEK OYUNCU, bir tane SİNEMANIN GENÇ YILDIZI ödülü aldı. 2010 yılında Avrupa Üniversiteleri Tiyatro Festivaline katıldı ve sırasıyla; Dougles COCKLE, Jan BARTA, Teresa BRAYSHAW, Marina MARKOVİC gibi Avrupa’nın en önemli Tiyatro akademisyenlerinden Oyunculuk atölye eğitimi alarak oyunculuk eğitim anlayışına evrensel bir boyut kattı.

Rol aldığı tiyatro oyunlarından bazıları; Bremen Mızıkacıları (Çocuk oyunu), Midas’ın Kulakları, Yaşar Ne Yaşar Yaşamaz, Yalancı, Kapışıyorlar (Romeo ve Juliet uyarlama Stage Combat), Gamsız Çapkın, Bir Delinin Hatıra Defteri, Belgelerle Kurtuluş Savaşı, Bir Kafkas Destanı. Çeşitli Eğitim ve Özel kuruluşlarda Yönetmen, Tiyatro ve Drama Eğitmeni ve Oyuncu koçluğu yapmaktadır. 2011 yılında, Yaşar Üniversitesinde 2016 yılında Nişantaşı Üniversitesinde METHOD OYUNCULUĞUNUN KURAMSAL AÇILIMI adlı workshop çalışması yaptı.
Oyunculuk eğitiminde etkilendiği kavramlar; Sainford Maisner, Stella Adler, Sonia Moore. Oyunculuk eğitmenliğinin yanında, kurumsal firmaların orta ve üst düzey yöneticilerine, SUNUM SANATI, SHAKESPEARE’in LİDERLİK ŞİFRELERİ, POZİTİF AMACA YÖNELİK MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ  eğitim konseptini geliştirmiş olup bu konu ile ilgili çalışmalarına devam etmektedir.
Akademik çalışmaları arasında KAMERA OYUNCULUĞU ile ilgili Türkiye’de ilk kitap yazan kişi olmasının yanında bu alanla ilgili bilimsel araştırmalarla beraber yine Türkiye’de İlk olarak hakemli tiyatro dergisi olan Yeni tiyatro dergisinde AKTÖRLÜKTE SAHNE DÖVÜŞÜ GERÇEKLİĞİ adlı makalesini yayınladı. Bunun dışında Amerikalı tiyatro yazarı D.T Arcieri’nin, Çığlık adlı oyununu Türkçeye kazandırıp yayın aşamasındadır. Özellikleri arasında sahne dövüşü koreograflığı, sopa dövüşü, kılıç kullanmak at binmek ve Yunan dansları(Sirtaki, Hasapiko, Zeybekiko) yer alıyor.

2015-2016 sezonunda Tiyatro 35’i kurdu ve “BİR KAFKAS DESTANI” adlı tek kişilik tiyatro oyunu ile Anadolu’da birçok turne gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra; basketbol, atletizm, masa tenisinde lisanslı sporcu ve İngilizce biliyor. 2016-2017 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, TV Sinema Bölümü Sinema Anabilim dalında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

FMV Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Bölümünde öğretim görevlisi olarak Kamera Oyunculuğu ve Oyuncu Yönetimi dersleri verdi.
2018 yılında Türkiye’de ve Dünya’da ilk kez Fyodor Dostoyevski’nin Suç ve Ceza adlı romanını TEK KİŞİLİK konsept ile uyarlayan, oynayan ve yöneten olarak sahneye taşıdı. Bu oyun ile, 22-25 mayıs 2020 tarihinde, Rusya’nınPerm şehrinde gerçekleştirilecek olan (covid19 dan dolayı ertelenen) dünya’nın en prestijli tek kişilik tiyatro festivali MOHOFEST’e ön elemeye katılmadan 25 ülkeyi eleyerek katılma hakkı kazanan ilk ve tek Türk tiyatro sanatçısıdır. 2019 yılında August Strindberg’in yazmış olduğu Matmazel Julie “Karadulun Öpücüğü” adlı tiyatro oyununu Uyarlayan, Yöneten, Oynayan olarak sahneye taşıdı ve bu oyun ile 19.direklerarası seyirci ödüllerinde en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı.

2019 yılında çocuk istismarını ele alan DOKUNMA adlı  oyunu gerçek olaylardan yola çıkarak Oyunlaştıran ve Yönetmen olarak sahneye taşıdı.