WORKSHOP2020-06-23T11:39:46+03:00

METOD OYUNCULUK NEDİR?

Group-Theatre

21. yüzyılda oyunculuk sanatı, artık nesnel ve tümel ölçütler dâhilinde değerlendirilmektedir. Kesinlikle öznel (göreceye yorum bırakmayan) olmayan bir bilim dalıdır. Herkes, özellikle bu işle eğitimi olmayan bazı insanlar oyunculukla alakalı bilimsel olmayan söylemlerde bulunarak asal ve nesnel tanımlamasını gözden kaçırmaktadırlar. Peki, oyunculuk nedir? Oyunculuk, bir bilinçli şizofreni OLMA durumudur. Bu konuda akademik kariyeri olan usta oyuncu Haluk Bilginer, oyunculuk sanatını nesnel bir şekilde tanımlamıştır. “Olma” kavramı ise, oyunculuk sanatı içinde çağdaş gerçekçi oyunculuk kuramı olarak kabul edilmiştir. Stanislavski’nin gerçekçi oyunculuk teorisiyle bilimsel anlamda 20. yüzyılın başında ortaya çıkmış, onun öğrencilerinden Sonia Moore daha da geliştirmiş, Birleşik Devletler’e giderek Eric Morris, Stella Adler, Lee Strasberg ve Marlon Brando’yu etkileyerek rol yapmak kavramından; olmak kavramına geçiş yapmalarını sağlamıştır. Tohumları Rusya’da atılan gerçekçi oyunculuk akımı, Birleşik Devletlerde de büyüyerek dünyaya yayılmıştır. Bu teori, birçok oyunculuk okulunda tek kabul edilen bilimsel teoridir.
Richard Boleslavski ve Maria Ouspenskaya, American Laboratory Theatre’da, yüzlerce Amerikalı oyuncu ve yönetmeni, Stanislavski Sistemi ile eğitmiştir (Stella Adler,Ruth Nelson, Eunice Stoddard, Harold Clurman ve Lee Strasberg, Group Theatre’ı kurmadan once American Laboratory Theatre’da eğitim almışlardır).Boleslavsky ve Ouspenskaya’nın öğrencileri Harold Clurman ve Lee Strasberg,Cheryl Crawford’la birlikte, 1925 yılında Theatre Guild’de bir araya geldi ve daha sonra da Group Theatre’ı (1931-1940) kurmuştur. Metod Oyunculuğu’nun gelişimine katkıda bulunmuş birçok oyuncu, yönetmen ve eğitimcinin içinden, 1930’lu yıllarda Group Theatre’da birlikte çalışmış olan Lee Strasberg, Stella Adler ve Sanford Meisner, Metod’un temel standartlarını belirleyen isimler olarak tanınmaktadır.1950’li ve 1960’lı yıllarda ise, Strasberg, Actors Studio’da (1948-1982), Adler, Stella Adler Conservatory’de (1949-1992),Meisner ise Neighborhood Playhouse’da(1935-1997), Metod Oyunculuğuna kendi katkılarını yapmış, Stanislavski’nin geliştirdiği tekniklerin yorumlanması hakkında bazı yönlerden birbirlerinden ayrılsalar da, Metod’un bugünkü haline gelmesinde en etkili isimler olmuşlardır. Metod, Stanislavski’nin ilke ve yöntemleriyle birlikte, Vakhtangov’un daha sonra yaptığı düzeltme ve etkileri de kendine temel almıştır. (Strasberg,) Metod’un oluşum ve gelişiminde rol oynayan başlıca isimler, Lee Strasberg, Stella Adler, Sanford Meisner, Uta Hagen, Robert Lewis ve Elia Kazan’dır. Metod Oyunculuğu’nun tüm dünyada popülerlik kazanmasında etkili olan başlıca isimler ise, Marlon Brando, James Dean, Anthony Quinn, Al Pacino, Robert De Niro, Robert Duvall, Paul Newman, Dustin Hoffman gibi oyunculardır.

PROFESYONEL METOD OYUNCULUK ATÖLYESİ

klaket

Metod oyunculuk ve kamera oyunculuğu tekniklerinin uygulanacağı haftaiçi veya haftasonu seçenekleri ile 2 kurdan oluşan bir program içermektedir.

1. Kur Metod Oyunculuk Atölyesi 

 • Eric Morris, Stella Adler ile tanışma
 • Temel Oyunculuk egzersizleri
 • Duyu Belleği çalışması
 • Nefes ve Ses egzersizleri
 • Hayali monolog
 • Doğaçlama çalışmaları
 • Tirat çalışmaları
 • Sanford Meisner,Lee Strasberg ile tanışma
 • Meisner egzersizleri
 • Tirada geçis
 • Sahne çalışmaları işlenecektir.

Kur bitiminde öğrenciler kendi belirledikleri sahneleri sergileyeceklerdir. Bu çalışmalar referans belgesi olarak kameraya alınacaktır.
Gelişimleri üzerine kur bitimi değerlendirilmesi yapılacaktır.

2. Kur Kamera ve Oyunculuk Atölyesi 

 • Film okuma ve Kamera önünde Oyunculuk deşifrasyonu
 • Kamera ile performans koordinasyonu sağlama,devamlılık takibi yapma,yön ve eksen belirleme,kamera açıları ve kamera hareketlerini kavrama,
 • Kamera Önünde Sahne Dövüşü Teknikleri
 • Senaryo okuma ve parçalama,sahne dekopajı yapma,sahne çekme,izleme
 • Kadrajı anlamak , resme girmek,değişim anları
 • Partnerinle ilişki kur&Kamerayı Hisset
 • Hareketli planlarda fiziksel aksiyonlar ve devamlılık
 • Hazırlanmış olan sahnelerin kamera önünde oynanması
 • Audition Çalışmaları,

Atölyeye katılmada devam zorunluluğu vardır.
3 kez devamsızlık yapan öğrenci atölye ile ilişiği kesilir.
Katılımcı sayısı: Maksimum 10 kişi
Kur bitiminde öğrenciler bitirme projeleri olan kısa filmlere rol alacaklardır.
Mezun olan öğrenciler T35’in tiyatro ve sinema filmlerinde yer almak için öncelik sahibi olacaklardır.
Sektörde profesyonel insanlarla buluşmalarını sağlayarak referans olma.
Başarı ile bitiren adaylar sertifika alacaklardır.
Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

AMATÖR OYUNCULUK ATÖLYESİ

amator-oyunculuk-atilla-alpar

Yetişkin yaş grubuna yönelik amatör tiyatro çalışmalarını hedef alan,profesyonel oyunculuk öncesi oyuncu adayının deneyimleceği bir süreçtir.

Katılımcı sayısı: Maksimum 15 kişi
Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

ÇOCUK VE GENÇLER İLE YARATICI METOD OYUNCULUK ATÖLYESİ

(6-16 Yaş)

Çocuk ve Gençler ile Yaratıcı Metod Oyunculuk Atölyesi, bir konunun canlandırılması sırasında konuyu öğretirken, empati kurma, beden dilini kullanma, rol oynama, hayal kurma, rahatlama, iletişim ve etkileşim becerilerini kazandırması ile bireyin gelişimini desteklemektedir.

Her katılımcımız için aylık değerlendirme yapılacaktır.
Yaratıcı Metod Oyunculuk Atölyesi bitiminde katılımcı sertifikası verilecektir.
Yaratıcı Metod Oyunculuk Atölyesi bitiminde, bitirme projeleri olan sahne performanslarını gerçekleştireceklerdir.

Katılımcı sayısı: Maksimum 10 kişi

Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

GÜZEL SANATLAR VE KONSERVATUVAR TİYATRO OYUNCULUK BÖLÜMLERİNE HAZIRLIK ATÖLYESİ

sahne

Bu atölye, Lise mezunu olan her oyuncu adayı için geliştirilmiş olmaktadır. Tirat, doğaçlama, hareket, şan, genel kültür, refleks bölümlerinden oluşmaktadır.

 • Oyuncu adayının sınav stresini pozitif amaca yönelik enerjiye dönüştürülmesi,
 • Temel motivasyonunu bulması,
 • Sonuç odaklılık değil EYLEM odaklılık,
 • Oyuncu adayının hangi okullara girmesi konusunda danışmanlık yapılmaktadır.

Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

FİLM YAPIMI ATÖLYESİ

sinema-oyunculugu-atilla-alpar

Katılımcılara genel sinema bilgisine kazandırmak minumum zamanda maksimum faydayı hedefleyen,çeşitli öğrenme tekniklerini bir arada bulunduran yapıdadır.

 • Sinema estetiği ve felsefesi, Film Analizi, Kamera arkası çalışma sistemi, Oyuncu yönetimi
 • Senaryo; senaryo yazım kuralları,kurgu teorisini ve bunların pratiğini içerir.
 • Yönetmenlik çalışması içeriği; kameralar ve çekim teknikleri, çekim senaryosu yazmak, kadraj oluşturmak, kamera hareketleri ve reji.
 • Kurgu, Montaj çalışması içeriği; Çekilen görüntüleri kurgulamak, müzik eklemek, filmi oluşturmak

Haftasonu veya Haftaiçi seçenekleri mevcuttur.

Katılımcı sayısı: Maksimum 10 kişi.

Sinema Atölyesini bitiren öğrenciler,kısa film ile bitirme projelerini gerçekleştirecekler. Kısa filmlerini başarı ile bitiren adaylar katılım belgesi alacaklardır.
T35’in sinema filmlerinde çalışmalarına öncelik olarak katılma hakkına sahip olacaklardır.

KURUMSAL ATÖLYELER

Orta ve üst düzey yöneticilere yönelik SHAKESPEAR’İN LİDERLİK ŞİFRELERİ,SUNUM SANATI,TAKIM ÇALIŞMASINDA SİNEMA,KİŞİSEL ETKİLİLİK adlı olmak üzere dört farklı çalışma mevcuttur.

Atölyelerin kapsamına göre 1 veya 2 gün olmak üzere haftaiçi veya haftasonu seçenekleri ile gerçekleşmektedir.

Katılımcı sayısı: Maksimum 10 kişi

Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

2010 AVRUPA TİYATRO BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTELERİ FESTİVALİ

2010 Avrupa Tiyatro Bölümü Üniversiteleri Festivalinde, Tiyatro 35 Sahne Sanatları Atölyesi kurucusu Atilla ALPAR sırasıyla; Prof.Dr.Marina MARKOVİC (Belgrad Üniversitesi Sahne Sanatları Bölüm Başkanı, Sırbistan), Prof.Dr.Teresa BRAYSHAW (Leeds Beckett Üniversitesi, İngiltere), Jan BARTA (Hollanda, performans sanatçısı) akademisyen ve sanatçıların gerçekleştirdiği atölye çalışmalarına katıldı.

Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.